V Spartaku Moskva očakávajú príchod Kovalčuka

úterý, srpna 02, 2011 Hokejžurnál.com

GM Spartaku Moskva Andrej Jakovenko
Je to po prvý krát, keď sa mužstvo z Kontinentálnej hokejovej ligy rozhodlo, že letnú prípravu zorganizuje na Slovensku.  Pred tým, ju Spartak Moskva absolvoval v Havlíčkovom Brode. Prečo ste si tento rok vybrali Trenčín? Bola naša prvá otázka pre generálneho manažéra Andreja Jakovenka.

Posledné tri roky za sebou sme letnú prípravu organizovali v Havlíčkovom Brode. Pred letom sme zhodnotili všetky možnosti. V hre bola aj Skalica. Viac sa nám zapáčil Trenčín a preto sme sa rozhodli prísť sem.

Z Trenčína pochádzajú dvaja vaši hokejisti Branko Radivojevič a Ivan Baranka. Diskutovali ste o podmienkach v Trenčíne aj s nimi?  Ozrejmili vám ako to na "Gáboríkovom" štadióne vyzerá?

Samozrejme, hovorili sme o tom s chlapcami. O tomto štadióne hovorili len v superlatívoch. Priznám sa príliš sme im neverili. Preto sme sa rozhodli počas majstrovstiev sveta, že  si odskočíme z Bratislavy do Trenčína a všetko si pozrieme na vlastné oči. Zistili sme, že  podmienky sú naozaj výborné a preto sme rozhodli absolvovať letnú prípravu tu.


Pred štadiónom Mariána Gáboríka v Trenčíne, stojí autobus s logom Spartaka Moskva. Prišli ste do Trenčína autobusom, alebo lietadlom?

Autobus priviezol výstroj z Moskvy. Hráči a vedenie klubu priletelo lietadlom do Viedne a odtiaľ sme prišli autobusom do Trenčína.


V minulej sezóne hrával za Spartak Moskva 46- ročný brankár Dominik Hašek. Český gólman po skončení sezóny vyhlásil, že počas budúcej sezóny si dá prestvávku a o rok bude chytať znova. Ako by ste zhodnotili, pôsobenie Dominika Haška v Spartaku Moskva?

Ku koncu minulej sezóny som bol hlavným trénerom mužstva a musím povedať, že Dominik Hašek, plnil všetky moje pokyny a mal som s ním bezproblémovú spoluprácu. Počas obdobia, keď som viedol  mužstvo, Hašek odchytal zápasy na vysokej úrovni.  Je pochopiteľné, že v takom vysokom veku je veľmi ťažké odchytať všetky zápasy počas sezóny na stabilne vysokej úrovni. Keby odohral všetky zápasy celej sezóny, tak ako ku koncu, tak by sme mu ponúkli zmluvu aj ďalší rok.


V Spartaku Moskva pôsobí šestica slovenských hokejistov. Branko Radivojevič, Ivan Baranka, Štefan  Rúžička a Juraj Mikúš, hrávali za Spartak aj v minulých sezónach. Teraz ste podpísali zmluvy s Jozefom Stumpelom a Marcelom Hossom. Ako by ste zhodnotili výkony, slovenských hokejistov, ktorí hrajú za Spartak Moskva?

Chlapci hrajú dobre, samozrejme čakáme, že budú ešte lepší. Do dnešného dňa sme veľmi  spokojní so všetkými. Aj preto sme sa rozhodli, posilniť náš tím o dalších dvoch Slovákov. Veríme, že Jozef Stumpel a Marcel Hossa, budú posilami pre náš tím. Hlavne od Jozefa očakávame, že bude pravým lídrom mužstva.


V minulých rokoch pôsobil na lavičke Spartaku Moskva český tréner Miloš Říha. Na začiatku minulej sezóny, ho vedenie klubu odvolalo. Ako hodnotíte prácu Miloša Říhu za celé obdobie, ktoré v Spartaku strávil? 

Miloš Říha počas celého obdobia, ktoré pracoval  v Spartaku odviedol prácu na veľmi vysokej úrovni. Ale posledná sezóna nám nevyšla. Nezachytili sme začiatok  a dostali sme sa do problémov. Museli sme preto urobiť určité kroky, aby sa mužstvo prebudilo. Jedným z nich bol aj ten, že sme sa s Milošom rozlúčili.

Prezident KHL, pán Medvedev sa  vyjadril, že túži potom, aby sa raz KHL vyrovnala NHL. Národná hokejová liga  o šesť rokov oslávi už sto rokov od založenia, čo  je potrebné urobiť preto, aby sa KHL raz vyrovnala NHL?

Správne ste povedali, že NHL má už skoro sto rokov. Naša liga má za sebou len tri ročníky. Robíme všetko preto, aby KHL bola každým rokom lepšia a lepšia. Na všetko, čo budujete potrebujete čas.
Kvalitu ligy v prvom rade tvoria hráči. Ak raz chcete  vytvoriť  ligu, ktorú bude možné porovnávať s NHL musíte v tomto smere napredovať.

Váš tím Spartak Moskva hrá domáce zápasy v športovom komplexe Sokolniky. Kapacita zimného štadióna je len 5500 divákov. Podľa prezidenta KHL, by sa váš tím mal radšej presťahovať do nového komplexu Chodynka, ktorý  má vačšiu kapacitu divákov. Uvažujete  nad sťahovaním, alebo rekonštrukciou domáceho štadióna Sokolniky?

Každý tím chce hrať na svojom štadióne. Rovnako aj my. Nechceme sa sťahovať na iný štadión. V komplexe Sokolniky sme doma. Veríme, že v budúcnosti sa nám ho podarí zrekonštruovať a zvýšiť kapacitu pre divákov.

V poslednom období sa  ruské hokejové legendy vracajú zo zámoria domov a koniec kariéry dohrajú v Rusku. Príkladom sú Sergej Fjodorov či Alexej Kovaľov. Váš odchovanec Ilja Kovačuk, podpísal dlhoročnú zmluvu s New Jersey Devils a je tak jasné, že jeho návrat do Ruska nie je aktuálny. Veríte však, že raz, keď Ilja ukončí svoju kariéru v NHL príde si na rok, či na dva zahrať za Spartak Moskva?

Veríme, že bude mať dosť síl a dobré zdravie, aby svoju profesionálnu kariéru mohol ukončiť tam, kde ju začal, teda v Spartaku Moskva. Veľmi, by sme si to priali.Foto: spartak.ru