Hokej bez rvačky je jako vodka bez alkoholu

pátek, ledna 22, 2010 Hokejžurnál.com

Říkali mu  vůdce gangu z Philadephie. Bandita z Broad Street, Sledge Hammer, Pes Kelly...

To byli jeho jména. Byl jedním z nejtvrdších a bohužel i nejzákernejších hokejistů v historii tohoto sportu.

Dnes ho nerozeznáte od běžného důchodce. Je to milý pán s úsměvem, který seká trávník při svém domku a po obědě jde s manželkou na procházku.

O kom je řeč? No přece o legendárním hokejistovi Bobby Clarkovi. Dlouhá léta působil v organizaci Philadephie Flyers. Nejprve jako hráč a později jako generální manažér.


Před nedávnem poskytl  Bobby Clarke zajímavý rozhovor  redakci deníku Sovětský  sport.    


Co říkáte na ruského hokejistu Alexandra Ovečkina?
Každý kanadský hokejista, chce hrát jako on. Ovečkin je skutečný "býk".


Dokázal by Ovečkin zapadnout do týmu Philadelphie v 70-tých letech?Ovečkin by byl nejlepším hráčem v kterémkoli mužstvu.


Byl by lepší než vy?
O mnoho lepší. Těžko můžete Ovečkina s někým srovnávat. Jen se podívejte jak bruslí a střílí. Jeho síla a průbojnost je neskutečná. Ještě jednou musím opakovat  je to jeden „velký silný býk“. Hrát proti němu je nesmírně těžké.


Jaká byla filozofie Philadelphie Flyers v 70-tých letech, když  dominovala v NHL?
Vždy jsme se snažili ukázat sílu hokeje. Síla a boj to byly naše hlavní přednosti. Dnes se to v NHL až tak nevidí. Spíše se klade důraz na bruslení a myšlenku, kterou můžete soupeře ve hře překvapit.


Slyšeli jste o hromadné rvačce, která se odehrála v KHL?
Ano. Byl jsem velmi překvapený. Nedokážu si v hokeji něco takového ani představit. Tolik trestných minut v jednom zápase? To v NHL ještě nikdy nebylo ... Zdá se, že Rusové se zbláznili (smích).


Dokážete si vy, velký hokejový bojovník představit hokej bez boje?
Dokážete si představit vodku bez alkoholu? Hokej bez  rvačky je čím dál nebezpečnější. Hráči si budou svou agresivitu „vylívat“  jinou formou. Při faulech  budou používat hokejky, budou faulovat kolenem na koleno. Paradoxně bitka může zabránit zákeřným faulům. Nevidím žádný důvod, proč by měly být, rvačky v hokeji eliminovány.


Čistokrevní bitkaři v NHL, ale pomalu mizí ...
Myslím, že ne. Ještě stále jsou v každém klubu. Byly zde před čtyřiceti lety, jsou tu dnes a budou v hokeji i o čtyřicet let. Divákům se to líbí.Dnes  se  oproti minulosti spíše klade důraz na to, že  bitkař musí umět i hrát hokej a ne jen bojovat.
To je pravda. Nyní hrají ve třetí nebo čtvrté formaci. Mají po svém boku technické hráče. V minulosti to tak nebylo. Ale stojím si za svým názorem, že každý tým, potřebuje bitkaře. Nevidím žádný důvod, proč by měly být bitky v hokeji eliminovány.


Podívejte se jak před lety, Bobby Clarke zákeřně fauloval Františka Pospíšila  - zde. Zdroj: sovětský sport
Foto: thn.com