Rusové mohou vlastnit klub v NHL je to jen otázka peněz

sobota, listopadu 14, 2009 Hokejžurnál.com


Washington D.C není město jen pro politické schůzky. Minulou středu se tam sešli nejmocnější muži hokejového světa. Prezident KHL Alexander Medvedev a komisař NHL Gary Bettman diskutovali o složitých a často i trpkých vztazích mezi NHL a KHL.

Redaktor sovietskeho sportu vyzpovídal  komisaře  NHL Garyho Bettmena.


Jak byste charakterizoval vztahy mezi NHL a KHL?

V osobní i profesní rovině máme otevřené obchodní vztahy. Ale z různých důvodů nemůžeme dosáhnout dohody o základních otázkách.
Vždy se vracíme ke smlouvám hráčů. Hledáme způsoby spolupráce. Rusko by mělo respektovat smlouvu mezi NHL a IIHF. Ale neděje se tak. Případ "Radulov" je toho jasným důkazem.


Jenže dodržování smluv, by mělo být oboustranné. NHL také ne vždy respektuje podepsány smlouvy v KHL ...


NHL má podepsanou smlouvu s IIHF. Mezinárodní hokejová federace zastřešuje národní hokejové svazy. Ale KHL bohužel nespadá pod IIHF.


Prezident KHL Alexander Medvedev se vyjádřil, že pokud  by se naskytla možnost, rád by koupil tým z NHL. Mluvili jste spolu o této možnosti?


Oficiálně mě nikdo neoslovil. Rád si poslechnu jeho oficiální návrhy. Jeho dosavadní zájem byl jen obecný.


Teoreticky, umíte si představit, že by Rusové vlastnili klub v NHL? Jaká by byla vaše reakce?

Když chcete být vlastníkem klubu v NHL není to otázka státní příslušnosti. Důležité jsou finanční prostředky. Všem je jedno z jaké jste země a kde jste se narodili.


Cítíte konkurenci KHL v boji o nejlepší ruské hráče?


Myslím si, že nejlepší hokejisté světa, hráli a budou i nadále hrát v NHL. Vím, že v Rusku lidé tvrdě pracují na stabilitě ligy. Chtějí zvýšit úroveň KHL. Přeji jim hodně štěstí.
Ale myslím si, že nejlepší hokejisté budou i nadále hrát v národní hokejové lize.


NHL není členem IIHF. Stejně tak KHL. Pan Bettmane proč vyžadujete od Ruska, aby dodržovalo smlouvu podepsanou mezi NHL a IIHF?  Nebylo by jednodušší podepsat smlouvu přímo mezi NHL a KHL?

Opět jsme u otázky smluv ...
Radulov má platný kontrakt v NHL a nyní hraje doma. Nevím proč mu to bylo umožněno.


Je možné, že diváci v Rusku někdy uvidí tým z NHL přímo v zápase?


Pokud se na tom představitelé obou organizací dohodnou, tak proč ne? Myslím, že všechno je možné.Alexander Medvedev o vztazích mezi KHL a NHL:

Měl jsem naplánovanou obchodní cestu do Severní Ameriky. Rozhodl jsem se proto využít příležitost setkat se s komisařem NHL.

Jsem velmi rád, že pan Gary Bettman a jeho asistent Bill Daly přistoupili na náš návrh setkání.

Měli jsme velmi konstruktivní rozhovory. Doufám, že se naše vztahy dostanou na jinou úroveň. Jak se říká v USA je třeba provést "reset a upgrade."


Foto: yahoo.com Zdroj: sovietsky sport