Zlatí chlapci

úterý, února 23, 2010 Hokejžurnál.com

Na svete je ich  22  a vyhrali  to najcennejšie čo sa v hokejovom svete dá vyhrať. Sú víťazmi olympiády, Stanley Cupu aj majstrovstiev sveta. Právom    im tak patrí miesto v spoločnosti, ktorá sa zvykne nazývať Triple Gold Club.

Od roku 1893 nastúpilo v zápasoch  NHL viac ako 7000 hráčov. Na majstrovstvách sveta sa  od roku 1930 "bilo" o titul svetového šampióna viac ako 6000 hokejistov. Na olympiáde od roku 1920 štartovalo doteraz celkovo viac ako 3000 hokejistov. Len 22 hráčov na svete vyhralo Stanley cup, majstrovstvá sveta a olympiádu.

Členovia klubu Triple Gold Club-u  sú zo štyroch krajín. Deväť zástupcov má Švédsko, šiestich Rusko, päť Kanada a dvojicu Česká republika.

"Vyhrať Stanley Cup to je veľmi ťažké. Olympiáda a majstrovstvá sveta to sú krátkodobé turnaje, takže je to trošku niečo iné ako klubová trofej, ale pocit víťazstva je vždy rovnaký". Povedal člen  Triple Gold Club-u Švéd Henrik  Zetterberg.

"Máme deväť hráčov, ktorí vyhrali to najcennejšie čo sa v hokeji vyhrať dá, to je obrovská česť pre švédsky hokej". Doplnil svojho krajana, legendárny reprezentant troch koruniek Hakan Lobb.

"Už len fakt, že reprezentujete svoju krajinu je obrovská vec. Žije tu 25 miliónov ľudí a všetci vieme, čo hokej pre Kanadu znamená. Veľmi si vážim, že ja som túto príležitosť mal a mohol som tak vyhrať všetky tri najcennejšie hokejové trofeje". Uviedol kanadský hokejista Joe Sakic.

Zatiaľ jediný slovenský hokejista má šancu stať sa novým členom Triple Gold Club-u. Miroslav Šatan vyhral majstrovstvá sveta i Stanley Cup. Chýba mu už len olympijské zlato. Šancu zabojovať o najcennejší kov má práve teraz, počas zimnej olympiády vo Vancouveri.

Členovia Triple Gold Club:

Švédsko: Tomas Jonsson, Mats Näslund, Peter Forsberg,Hakan Lobb, Nicklas Lidström, Fredrik Modin,Niklas Kronwall, Henrik Zetterberg, Mikael Samuelsson.

Rusko: Valeri Kamensky, Alexej Gusarov, Viačeslav Fetisov, Igor Larionov, Alexander Mogilny, Vladimir Malakhov.

Kanada: Rob Blake, Joe Sakic, Brendan Shanahan, Scott Niedermayer, Chris Pronger.

Česko: Jaromír Jágr a Jiří Šlégr.