Slovenskí chlapci sú v semifinále!

čtvrtek, února 25, 2010 Hokejžurnál.com

Áno, sme tam!
Mohli si z plného hrdla zakričať po zápase so Švédskom, slovenskí hokejisti. Zverenci Jána Filca po obetavom a fantastickom výkone vyhrali nad posledným olympijským víťazom, reprezentáciou Švédska 4:3.

Zápas začal od úvodu opatrne z oboch strán. Obe reprezentácie dôkladne bránili a do útoku išli opatrne.

V druhej tretine dostali Slováci šancu hrať presilovú hru. Po fantastickej prihrávke Mariána Hossu nechytateľne vystrelil Marián Gáborík. Slovensko viedlo nad Švédskom 1:0. Slovenský nápor vyústil o 37 sekúnd do ďalšieho gólu. Richard Zedník sa dravo predral až pred Lundqvista prihral Sekerovi a padlo to tam - 2:0.

Tri korunky rýchlo inkasovali a rovnako rýchlo dokázali aj odpovedať. Behom jednej minúty vyrovnali na 2:2. Najprv sa strelecky presadil Hörnqvist po prekrásnej prihrávke Petra Forsberga. O minútu neskôr si nešťastne nohou tečoval puk do vlastnej brány Milan Jurčina.

Dve minúty pred koncom druhej tretiny hralo Slovensko opäť presilovú hru. Nechytateľnú "bombu príklepom" vypálil Pavol Demitra. "Demová" delovka skončila v bráne - 3:2!

O desať minút neskôr sa do brejku dostali Pavol Demitra a Marián Hossa. Demitra nahral Hossovi, ten z ťažkého uhla vystrelil na Lundqvista. Brankár Švédov puk len vyrazil pred seba a bojovník Tomáš Kopecký dorazil čierne čudo do švédskej brány. Slovensko viedlo nad severským súperom 4:2. Slovenská radosť však netrvala dlho. Po nešťastnom vyhodení puku brankára Haláka sa k puku pri mantineli dostali Švédi. Bäckström nahral  Alfredssonovi a Slováci viedli už len o gól.

Tretia tretina to bolo doslova dobíjanie slovenskej brány. Vikingovia búšili, tlačili a strieľali čo im len sily tlačili. Slovenskí chlapci odolávali s vypätím všetkých síl. Ubránili aj tie najťažšie situácie a  zaslúžene postúpili do semifinále olympijskeho turnaja. Ešte nikdy v histórii Slovenska nehrala hokejová reprezentácia na olympiáde v semifinále!

V zápase s Nóskom a Švédskom platilo pravidlo buď vyhráš, alebo ideš domov. Teraz máme istotu dvoch zápasov. V sobotu o 3:30 (SEČ) nastúpi Slovensko proti Kanade. Ak vyhrá ide do finále. Ak prehrá bude hrať o bronz.

Takže všetci do jedného držte palce!

Švédsko - Slovensko 3:4

Góly: 34. Hörnqvist (Forsberg), 35. Zetterberg (Enström), 50. Alfredsson (Bäckström, L. Eriksson) - 28. Gáborík (Marián Hossa, Demitra), 29. Sekera (Zedník, Pálffy), 40. Demitra (Chára, Marián Hossa), 50. T. Kopecký (Marián Hossa, Demitra).

Rozhodcovia: McCreary (CAN), Ronn (FIN) - Feola (USA), Morin (CAN)

Diváci: 17 493

Švédsko: Lundqvist - Enström, Öhlund, Kronwall, Lidström, Magnus Johansson, Tallinder, D. Murray, Oduya - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Zetterberg, P. Forsberg - Alfredsson, Bäckström, L. Eriksson - Franzén, Pahlsson

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Ľ. Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, T. Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Šatan, Handzuš, Zedník - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa