Hrdo s hlavou hore

sobota, února 27, 2010 Pavol Čislikovský

Odohrali sme výborný zápas. Vôbec sa nemáme za čo hanbiť. Naši hokejisti plným právom odchádzajú z ľadu hrdo s hlavou hore. Hrali naplno, bojovali do poslednej sekundy. Domácej favorizovanej Kanade záver zápasu veľmi zdramatizovali. Slovenskí hokejisti síce  prehrali semifinálový zápas s Kanadou 2:3, ale dohrali ho bojovne a so cťou.

Kanada si pred zápasom so Slovenskom verila. Ich tím je prešpikovaný hokejovými esami najvyššej kvality. Reprezentujú svoju krajinu na domácej olympiáde a nič iné ako zlato si neželajú. Hokej je pre nich absolútne všetkým. Nič pre nich nie je viac. Slovensko bolo v tomto zápase outsiderom. Už len fakt, že bojovalo na olympiáde o postup do finále je historicky najväčším úspechom  krajiny.

Slovenskí hokejisti boli v zápase, ktorý mal byť jasnou záležitosťou pre Kanadu, vyrovnaným súperom. Úvodný nápor domácich hráčov v prvej tretine Slováci ustáli. Dokonca forčekovali v útočnom pásme. Hrali do tela a napádali súpera fyzickou hrou.  Podčiarknuť treba najmä fakt, že zverenci Jána Filca hrali disciplinovane a takticky. V zápase proti Kanade nemôžete hru otvoriť, musíte hrať so zabezpečenou obranou. Ak by ste chceli hrať útočný hokej dopadli by ste ako Rusi vo štvrťfinále...

Kanaďania sú majstri v tečovaní striel pred brankárom. Neoslnia vás technickými parádičkami, ale tečovať strelu pred gólmanom tak, aby skončila v bráne, v tom sú najlepší  špecialisti na svete.  V 14. minúte zápasu to predviedol Marleau, ktorý šikovne tečoval strelu Webera  a stav bol 1:0 pre Kanadu.

O dve minúty neskôr, vystrelil obranca Pronger a Morrow tečoval puk za Halákov chrbát. V oboch prípadoch tečovanie puku nebola náhoda. Kanada hrá takto zámerne, bol to ich cieľ. Hráč, ktorý puk tečuje sa veľmi ťažko bráni, navyše puk prudko a nečakane zmení smer. Brankár je bez šance, aj keď  sa snaží ako najviac vie.

V druhej tretine to bol opäť taktický boj z oboch strán. Richard Zedník na chvíľku pridržal hokejku kanadskému hokejistovi a pozorné oko rozhodcu trestalo. Kanada hrala presilovú hru. Tvrdú strelu na Haláka vyslal Perry, slovenský gólman puk vyrazil pred seba a nikým nekrytý Getzlaf dorazil puk do brány. Stav zápasu bol v 37. minúte 3:0 pre domácich.

V tretej tretine sa Kanaďania do útoku nevysúvali. Hrali zodpovedne v obrane. Naši hokejisti boli tiež veľmi trpezliví. Aj za nepriaznivého stavu, keď prehrávali o tri góly, hrali zodpovedne a takticky.  Za tento výkon prišla odmena. Osem minút pred koncom riadneho hracieho času, zasunul puk za Luongov chrbát Ľubomír Višňovský.  Richard Zedník hral fantastický zápas. Jeho hra mala všetko. Náboj, energiu, snahu. Áno, Richard hral veľmi dobre. To sa jasne ukázalo v 56. minúte zápasu, keď vycvičil Kanaďanov a presnou prihrávkou našiel Michala Handzuša. Slovenský center prihrávku zúžitkoval a Kanada viedla už len o gól.  Domáci si mysleli, že to bude jasný zápas, ale bola to dráma až do konca. Slováci cítili svoju šancu. Kanaďania boli šokovaní, Luongo strácal svoju istotu. Vyrovnávajúci gól na 3:3 mal na svojej hokejke Pavol Demitra. Z dobrej pozície pri tyčke vystrelil, ale Luongo zázračne vystrčil svoj betón a zabránil gólu.  Kanada nakoniec po veľkom boji v závere stretnutia ubránila tesné víťazstvo. Reprezentácia javorových listov  postúpila do finále olympijského turnaja kde sa stretne so svojim odvekým rivalom,   reprezentáciou USA.

Pred zápasom, by nikto z kanadských fanúšikov neveril, že „malé“ Slovensko dokáže až takto potrápiť ich mužstvo. Pre Kanadu to mal byť jasný zápas. Ale nebol. Slovenskí hokejisti hrali veľmi dobre. Z ľadu odišli so cťou.

Súperom našich hokejistov v boji o bronzovú medailu budú Fíni. Mimochodom, tí prehrali prvú tretinu semifinálového zápasu s USA 6:0! V prvej tretine už bolo po zápase.  Naši chlapci bojovali o finále s favorizovanou Kanadou do poslednej sekundy. A za to si zaslúžia obrovskú poklonu.